Házi környezetvédelem, avagy: Védjük a Földet és spóroljunk

A honlap célja az, hogy segítséget nyújtson a háziasszonyok, anyukák számára abban, mi mindent tehetnek környezetük védelmében saját háztartásukban, és hogyan lehet ezzel még a családi kassza számára is megtakarításokat elérni.

Szelektív hulladékgyűjtő

Miért kell szelektíven gyűjtetünk a hulladékot?

Ha már a háztartásban válogatva gyűjtjük és válogatva dobjuk is ki hulladékainkat a megfelelő hulladékgyűjtőbe, akkor lehetővé tesszük a szemét anyagonkénti újrafelhasználását. Ezzel egyrészt újabb nyersanyagokat képeztünk a régiekből, másrészt nem növeltük a szemét mennyiségét a szeméttelepeken, így előbb-utóbb csökkenhet a szemét összmennyisége. Mindemellett, ha az általunk kibodott anyagokból gyártanak különböző termékeket, akkor nem használnak úgynevezett elsődleges nyersanyagokat, például fát.

Energiamegtakarítást is elérünk ezzel a tágabb környezetünknek, hiszen kevesebb technológiai lépés szükséges egy műanyag, vagy egy papíráru gyártásához, ha az alapanyag eleve műanyag, vagy papír.


 Hogyan kell szelektíven gyűjteni?

Ma már ebben jelentős segítségünkre vannak a sok helyen megtalálható szelektív hulladékgyűjtő tartályok, amelyeken szöveges feliratokkal tájékoztatnak minket arról, hogy melyik konténerbe mit tehetünk. Ez alapján már könnyű eldönteni, hogy otthon hányféle hulladékos gyűjtőtasakot csináljunk, mennyi felé válogassunk.

kép

Ha igénylitek, beteszem majd ide a szelektív gyűjtőkön látható szöveget is.

No igen, ez egy támpont, de házilag ez egy kicsit másként működik. Én válogatva dobom ki a hulladékot, de ezt ne úgy képzeljétek el, hogy van a konyhában 5-6 szemeteskuka szines feliratokkal! Az egyrészt kényelmetlen, másrészt ronda, végül pedig fölösleges lenne. Hiszen például mennyivel kevesebb helyet foglal el egy nagyalakú papír boríték, mint egy kuka a papírszemétnek? Mindennek meg kell találni a megfelelő méretű hulladéktárolót, a leginkább kényelmetlen helyen van. Felsorolom a saját hulladéktárolóimat:

- A lapszerű papírhulladékokat (újságpapírok, cetlik, használt borítékok) egy A4-es - szintén használt - borítékban gyűjtjük addig, míg elegendő a mennyiség ahhoz, hogy elmenjünk vele a szelektív gyűjtőkig. Ez elég kicsi ahhoz, hogy elférjen az előszobafalam aljában.

- A papírdobozokat (játékos, gyógyszeres, cipős, gabonapelyhes), wc papír gurigákat, a tejes és gyümölcsleves dobozokat és az alumínium üdítősdobozokat (ritka vendég nálunk) lapítva, a konzervesdobozokat pedig lapítás nélkül Kacsintás egy zacskóban őrizgetjük, szintén az előszobaszekrényben, és csak kidobás közben különülnek el egymástól.

- Az üvegek szennyezettségtől függően kiöblítés, vagy kimosás után a gardróbszekrényben dekkolnak egy darabig

- Az ásványvizes palackok (PET palackok) ugyanott, de másik zacskóban várakoznak, mi lapítani kidobáskor szoktuk, de persze itthon is megtehetnénk, úgy még kevesebb helyet foglalna

- A használt elemek egy kis zacskóban gyűlnek. Szelektív gyűjtőjük bevásárlóközpontokban, elektromos berendezéseket árusító üzletekben, gyógyszertárakban, iskolákban, közigazgatási épületekben, stb. vannak.

- Bár ez nekem is újdonság, hiszen most bukkantam rá erre az infóra, de (vagy épp ezért) felhívom figyelmeteket rá, hogy a PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonok a műanyag hulladékos gyűjtőbe bedobhatóak. Ezt a jelet a hátoldali matricán a kis újrahasznosító háromszög alakú ikon alatt találjátok a termék csomagolásán.

- Azt a kérdést kaptam, hogy mit kell tenni a használt olajjal? A használt olajat fáradt olajat (használt motorolaj) veszélyes hulladékként kell kezelni, semmiképpen sem jó, módszer a lefolyóba önteni. Egyrészt a vízből rettenetesen nehéz kiszűrni, másrészt a vízvezetékeken is komoly lerakódásokat okoz, a dugulások egyik fő oka. Léteznek cégek, amik ezzel foglalkoznak, ha összegyűjtünk értékelhető mennyiséget ingyenesen elszállítják. Ehhez azonban először nekünk kellene egyeztetni jópár emberrel egy közös tárolóedény hollétére és használatára vonatkozóan, mert mire az "értékelhető" mennyiség egy háztartásban összegyűlik, az eltart egy darabig. Léteznek ezen kívül ún. gyűjtőtartályok, begyűjtőpontok bizonyos helyeken, például bizonyos MOL kutaknál, ahová nekünk kell elvinni a használt olajat. Persze ez már kényelmetlen, és drága megoldás egy háztartásnak, ha a szelektív hulladékgyűjtés keretein belül megoldott lenne a használt olaj gyűjtése is, sokkal kevesebben öntenék a lefolyóba ezt a veszélyes hulladékot.

Ha szeretnétek, elkészítem a begyűjtőpontok listáját és eljuttatom az érdeklődőknek.

Megvallom, én magam ezen kívül is érzek némi hiányosságot a szelektív hulladékgyűjtésben, mert szerintem a mosószeres flakonoknak is dukálna egy gyűjtő.  Lennének kérdéseim is, mint  például: Hová dobjam ki a készételes dobozokat? Persze tehetem a műanyagos gyűjtőbe, ha elmosogattam, de akkor meg pazarlom rá a vizet? Azt hiszem megkeresek a kérdéseimmel egy szakértőt, a válaszait pedig közzéteszem a honlapon.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 15
Havi: 4
Össz.: 24 061

Látogatottság növelés
Oldal: Szelektív hulladékgyűjtés
Házi környezetvédelem, avagy: Védjük a Földet és spóroljunk - © 2008 - 2024 - hazikornyezetvedelem.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »