Házi környezetvédelem, avagy: Védjük a Földet és spóroljunk

A honlap célja az, hogy segítséget nyújtson a háziasszonyok, anyukák számára abban, mi mindent tehetnek környezetük védelmében saját háztartásukban, és hogyan lehet ezzel még a családi kassza számára is megtakarításokat elérni.

Energiatakarékos háztartási gépek

Nyilván nem fogod azért kidobni a hűtődet, mert rájöttél hogy sokat fogyaszt. Egy elromlott háztartási gép cseréje esetén érdemes viszont figyelned az új gép energiaosztályos besorolására. A mai árudömpingben biztosan talász magadnak olyan mosógépet például, ami kevesebbet fogyaszt, úgy működik ahogy Te szeretnéd, és illik a fürdőszobádhoz is. Valamivel drágábbak ezek a gépek, de mivel nem egy-két hónapig használod őket, bőven behozzák az árukat a villanyszámládban. 


 

 Fölöslegesen működő gépeink

Előfordult már nálad, hogy megnéztél egy filmet, azután kimentél a konyhába főzni, de elfelejtetted a TV-t kikapcsolni? Hagytad már csak azért bekapcsolva a PC-d, hogy meghalld, ha e-mail jön? Mentél már el úgy otthonról, hogy lejárt a mosógép, de elfelejtetted kikapcsolni? (kiteríteni meg pláne! Zavarban van) Ezek olyan kis bakik, amivel ügyesen megrövidíthetjük a családi kasszánkat.Számítógép

Nem megy semmi, mégis pörög az óra?

Ezt a jelenséget könnyen megtapasztalhatod, ha most kikapcsolod egy kicsit a számítógépet, kisétálsz a villanyórádhoz és rápillantasz. Persze előtte nézz körül van -e még valami más áramot fogyasztó készülék bekapcsolva, például ne felejtsd el a rádiót is kikapcsolni. Ha már mindent kikapcsoltál, megnézheted a fogyasztásmérőt. Pörög. Lassan ugyan, de nem állt meg. Hogy miért? Mert a háztartási gépeink többsége akkor is fogyaszt egy kevés áramot, ha nincs bekapcsolva, csak be van dugva a konnektorba. Különösen igaz ez a készenléti állapotban tartott készülékekre, például a TV-re. Pár wattocska csak, de ha ezt elkezdjük szorozni a gépeink számával, a napok számával és ennek a wattonkénti árával, egész szép összeg jön ki a végén. Gondolj csak bele: Mielőtt használnád a mikrót, bedugod az aljzatba. Egy plusz mozdulat az egész, de vajon hány forint minusz? Néhány gépünk muszáj hogy be legyen dugva, például a hűtő. A többi fogyasztó hálózatban tartásával viszont csak a zsebünk lesz laposabb. 

Mivel ebben a témában komoly vitába keveredtem a férjemmel, ezért elhatároztam, hogy felkérek egy villamosenergia szakértőt annak tisztázására, hogy melyek azok a fogyasztók, amiket ki kell húznunk ahhoz, hogy megelőzzük a fölösleges fogyasztást. Itt olvashatod a válaszát:

"Fogós ravasz kérdést dobtál fel, mert létezik a probléma. Ma egy átlagos háztartásban legalább 4-5 olyan kütyü van, amelyik olyankor is zabálja az áramot, amikor azt hisszük, hogy nem. Ilyenek pl. a bedugva felejtett mobiltöltők, a kapcsolós hosszabítók, a hordozható telefonok dokkolói, a routerek, a stand by ledek a tévéken, monitorokon, hi-fi-ken, vagy az időjelzős mikrók és sütők... és még sorolhatnám. Egyenként nem fogyasztanak sokat, de ha ezekre napi akár 24 órát számolunk (használattól függően) és éves szintre nézzük, akkor bizony sok ezer forintról is szó lehet! Pontos adatot nagyon nehéz lenne megadni (sőt még közelítőt is), mivel ezek nem egységes fogyasztók. A stand by ledek lehetnek 1-2, de akár 10-12 wattosak is (gyártótól függ), ugyanígy mondjuk egy router visszajelző ledjei is. Egy mobiltöltőnél is erősen változó lehet az önfogyasztása, de összességében meglepően nagy számokról is szó lehet." H. Gábor  www.villanyszerelem.hu

Miért ég a lámpa?

Esténként hajlamosak vagyunk arra, hogy a lakás nagy részét kivilágítva tartsuk, hogy komfortosabban érezzük magunkat. De biztosan szükség van erre? Filmezgetéshez (számítógépezéshez) például kifejezetten azt ajánlják a szemészek, hogy a TV mögött égjen egy kis lámpa a szobát fényárba borító csillár helyett. Nyilván a konyhába is egyszerűbb úgy kitalálni, ha ott is eleve ég a villany, de talán mégsem tévednénk el útközben, elég lenne akkor felkapcsolni ott a lámpát, amikor szükséges.

Tipikus családi idill, saját példából merítve: Redőnyök lehúzva, hiszen a nap belevilágít a TV-be, nem látnánk tőle semmit. A lámpa ég, hiszen nem minden családtag nézi, van aki olvasni szeretne. Eredmény: fényes nappal ég a világ, fogy az áram. Esetleg elhelyezhetném a TV-t úgy is, hogy ezt elkerüljük? Hát persze. Ez lesz a következő feladatom.

Fényforrások

Az EU előírásai miatt ez a téma már sokakat foglalkoztat, hiszen mostanában gyakran előfordul, hogy a lámpánkba való hagyományos izzót egyáltalán nem kapunk abban az áruházban, ahová betévedtünk. A fénycsövek ára jelentősen nagyobb, mint a hagyományos izzóké, viszont fogyasztásuk sokkal kisebb, és tartósabbak is, ezért érdemes lecserélni őket. Mi itthon úgy két-három havonta veszünk egyet, így nem kell egyszerre egy vagyont költeni, és szép lassan lecserélődik a készlet. A hirtelen kiégetteket pedig addig tudjuk energiatakarékos izzókkal pótolni, aminek az ára már nem annyira húzós. 

Tippeim a villanyszámla csökkentésére:

- Ételek melegítésére, pláne kiolvasztására ne mikrót használj. Gondolj csak bele mennyivel olcsóbb módszer gázon melegíteni, vízben olvasztani. 

- Ha használod a számítógépet, hallgasd azon a rádiót is! Dupla élvezet, szimpla fogyasztás.

- Vannak úgynevezett 0 fogyasztású háztartási berendezések, amelyek kikapcsolt állapotban nem fogyasztanak áramot. Gondoljunk erre is, ha új készüléket kell vásárolnunk.

- Ha feltöltötted a telefonodat, ne hagy bedugva a zsinórt!

- Ne hagyd égve az üresen maradt helyiségekben a lámpát! Feledékenyebbek beépíthetnek mozgásérzékelős kapcsolót is Kacsintás, ami magától lekapcsol, ha elhagyod a szobát.

- Ha süt a nap, ne égjen a lámpa!

- Az az állólámpa a sarokban, amit sosem használsz, legyen inkább kiúzva. Urambocsá! A TV sem éhes napközben, elég este bedugni, amikor nézed.

- A fürdőszobai hősugárzót biztosan egy áramszolgáltató találta ki. Ki vele! Ne félj, nem fog megfagyni a gyerek!

- Használj közös, kapcsolható elosztót az egymáshoz közelálló gépekhez. Így csak azt kell lekapcsolni, ha elmész otthonról.

- Ha valami elemes és zsinóros is, válaszd az elemet!

Egyéb spórolás elemekkel:

- Mezei elemek helyett vegyél tölthető akkukat. Az elemes játékokat ismerő anyukáknak ezzel nem mondtam újdonságot.

 

Mi a helyzet a gázzal?

Gáztűzhely

Gázfogyasztásunk is több tényező függvénye, s hogy ez kit mennyire érint, nagymértékben függ a fűtési megoldásoktól. Központi fűtésnél nehezebben tettenérhető a gázfogyasztásunk mennyisége, bár már egyre több ház csatlakozik a panelprogramhoz, amikor általában a fűtéskorszerűsítés, ablakcsere, külső szigetelés kézenfogva járnak, így összességében egész jelentős megtakarítást érhetünk el fűtésszámláinknál. Legtöbb helyen a felújítás után az egyénileg mérhető fogyasztást is megoldják, ami által már könnyen szembesülhetünk saját háztartásunk gázfogyasztásával. Az egyedileg fűtött lakások, házak fogyasztása pedig egyértelműen mérhető.

Először is figyelj az általános alapelvekre:

Ha nem vagytok otthon, nem kell húsz fokon tartani a hőmérsékletet

- Éjszaka kellemesebb, egészségesebb és olcsóbb is a kisebb hőfok

- Ügyelj a szivárgásmentességre, rendszeresen ellenőriztetni kell a kazánt! Nyilván felrobbanni sem szeretnél, plusz az elfolyt gázért ugyanúgy fizetsz.

Ha mindez ok, akkor jöhet a többi apróság:

- Fűtési szezonban ne folyamatosan, buktatott ablakokkal szellőztess, hanem napi pár alkalommal kitárt ablakokkal. Így kevésbé szökik el a meleg.

- Ha kazánt, tűzhelyet, egyéb gázüzemű berendezést vásárolsz, figyelj annak hőleadó képességére is.

- Lehet kapni gázfogyasztás csökkentő készülékeket, hosszan ugyan még nem tanulmányoztam a témát, de úgy 10 - 30 % megtakarítást is el lehet velük érni. Nyilván a nagyobb hatásfokú már jóval drágább. Ha érdekel titeket a téma és páran kéritek a blogon, vagy mailben, készítek egy kis piackutatást ezügyben.

- Akár főzés közben is spórolhatsz. Aki naponta főz, annak érdemes megfogadni pár jótanácsot a gáztakarékos főzéssel kapcsolatban: mindig megfelelő méretű legyen a gázrózsa, azaz ne lógjon ki a láng a fazék alól; ha van egymásra rakható edényed (Zepter, Gourmet...), használd ki és főzd meg a két fogást egy lángon; az étel melegen tartására ne a tűzhelyet használd

Biztosan van még jópár apró ötlet, nálam gyakrabban főző háziasszonyok tudnának még tanácsokat adni. Ha van megosztható tipped, Te is írj:  hazikornyezetvedelem.blogspot.com

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 5
Heti: 23
Havi: 12
Össz.: 24 069

Látogatottság növelés
Oldal: Energiatakarékosság
Házi környezetvédelem, avagy: Védjük a Földet és spóroljunk - © 2008 - 2024 - hazikornyezetvedelem.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »