Ebben a témában a saját tapasztalataimra hagyatkoznék. Amióta mosódióval mosok, ritkábban kell takarítanom a mosógépem, mert nincsen rajta annyi lerakódás. Gondolom ugyanúgy igaz ez a mosógép csövének belsejére, illetve a lefolyóra, szennyvízelvezető csövekre is, nagyon sokáig nem kell majd a vízcsövek állapotán törnünk a fejünket.
Milyen hatással van a biomosás a bőrödre?
A klóros fehérítőszerek elvéknyítják, kifakítják a ruhákat, amik így hamar elhasználódnak. Környezetkímélő mosószerekkel tovább élvezhetjük kedvenc ruhadarabjaink előnyeit, ergo: marad egy kis pénz a zsebünkben.
Az intelligens mosáshoz köztudott, hogy vízlágyító, öblítő is dukál. Elárulom neked, hogy létezik egy közismert anyag, amit valószínűleg Te is nap mint nap használsz, ami klasszul működik vízlágyítóként és öblítőként is. Ez az anyag nem más, mint az ecet. A boltokban kapható vízlágyító szerek és az ecet tekintetében az árösszehasonlítás nem is szükséges. Újra maradt jópár forint a zsebedben.
Mind korábban már említettem, a biomosás a mosógépet, a vízcsöveket is kíméli, ami újabb megtakarítást eredményez.
Biomosószerek
Néhány környezetkímélő mosószer kipróbálása után, valamint az árösszehasonlítások után én a mosódió használatánál maradtam, már csak azért is, mert számos felhasználási módja van még a mosáson kívül. Használható például mosogatásra, tisztítószerként és akár hajmosásra is.
Bővebben a mosódióról és felhasználási területeiről, adagolásáról az alábbi linken olvashasz:
Persze nem ez az egyetlen biomosószer, ami beválhat egy háztartásban. Választhatsz a különböző cégek széles kínálatából, aminek mindegyikét megtalálod a weben, számos webáruház szakosodott az ilyen igények kiszolgálására. Érdemes azonban egy-egy termék megvásárlása előtt beleolvasni az ezeket kipróbáló háziasszonyok blogbejegyzéseibe, esetleg kikérni a véleményüket egy konkrét mosószerrel, márkával kapcsolatban.
Bioöblítők, vagy ecet és illóolaj
A környezetkímélő mosás során több lehetőség közül választhatsz a ruhák öblítésére. Az ecet önmagában is tökéletesen megfelel öblítőnek, de kizárólag ecettel öblítés után a ruháknak semleges illata lesz. Tévedés ne essék! Ecetszaga sem lesz! Ha szereted a gyenge illatokat a ruhákon, amik nem nyomják el a parfümödet, akkor moshatsz az ecet plusz illóolaj kombinációval. Amennyiben számodra nagyon fontos, hogy a ruháid érezhetően illatozzanak, akkor két megoldást próbálj ki, majd maradj a jobban beváltnál. Az egyik az ecet plusz sok illóolaj. Szokásos adagolásnak általában csepp illóolajat javasolnak, erőteljesebb illathoz ez persze kevés, a saját ízlésednek megfelelő mennyiséget érdemes otthon kikísérletezni. Végül az utolsó megoldás a bioöblítők használata, amik szintén széles választékban kaphatóak.
Annyit még hozzátennék, hogy ha ezek közül egyik öblítési mód sem jönne be neked, például ragaszkodsz a megszokott illatodhoz, akkor ezentúl ugyanebből kevesebbet használva, a többi mosószeredet viszont környezetkímélő szerekre cserélve, máris többet tettél a Földért, mint eddig, vagy mint a szomszédasszony . Szeretném itt újra hangsúlyozni: nem földmegóvó versenyen vagyunk, nem kell minden környezetbarát módszert egyszerre, egy háztartáson belül alkalmazni ahhoz, hogy elmondhassuk, környezetbarátak vagyunk. Ha a sok módszer közül csak párat alkalmazna minden háziasszony és tanítaná erre gyermekeit is, jóval kevesebb szennyezőanyag érné a Földet.
Biofehérítés
Külön említésre szorul a biofehérítés, hiszen erre a legnehezebb hatékonyan áttérni, amikor a környezetbarát mosást választod. Egy biztos. A mosódió, a mosószóda és társai önmagukban nem fehérítenek, ami egyrész jó hír, hiszen ezekkel a szines ruháink nem fognak fakulni, no de mi lesz a fehérekkel? Ha nem szeretnéd, hogy a fehér ruhadarabjaid szép lassan beszürküljenek, akkor mindenképpen szükséges a mosódió mellett fehérítőszert is használnod. Persze ez esetben mindenképpen maradnék a természetes alapanyagú, klórmentes szereknél, hisz a fehérítők a hagyományos mosószerek legszennyezőbb válfaja.
Természetes tisztítószerek
Ma már mindennek van saját tisztítószere. Vannak szerek ablaktisztításra, krómtisztításra, padlótisztításra, szekrénytisztításra, szőnyegtisztításra, kárpittisztításra, wc tisztításra, csempetisztításra, szerintem létezik tisztítószeres flakon tisztítására is valami.
De vajon szegény eleink hogy lehettek meg ezek nélkül a célzott tisztítószerek nélkül? Mivel szabadultak meg a vízkőtől? Mivel mosogattak? Mivel szedték ki a pokrócból a málnafoltot? Nyilván ők is megoldották, nyilván találtak a környezetükben ezekre megfelelő anyagot. Így a háztartási koszaink eltávolítására először is a régi házi praktikákat ajánlanám. Érdemes utánanézni, akár a neten is, van is erre egy példalinkem:
Persze ezen kívül, vagy ezekkel együtt alkalmazhatod a környezetkímélő tisztítószereket is, csak "guglizz" rá, rengeteg találatod lesz, kiválaszthatod a neked megfelelőt.
Az én tippeim:
ablaktisztítás: ecetes víz, újságpapír
mosogatás: mosódió
szőnyeg: sampon, akár mosódióból házilag készített sampon
padló: mosószóda, sampon
vízkő: ecet
ruhafoltra általában: ecetes vizes áztatás után mosószappan